İşitme Cihazları

odyonet, işitme cihazı, ankara

İşitme Cihazları

İşitme cihazları, işitme kaybının, ilaç veya cerrahi müdahale ile tedavisinin olanaksız olduğu durumlarda, kaybın yeniden normal sınırlara çekilebilmesi için kullanılan, sesleri hastanın işitme kaybına uygun olarak yükselten, kişiye özel programlanabilir, dijital ve elektronik  cihazlardır.

İşitme cihazları, ithalatından, hastaya ulaşıncaya dek Sağlık Bakanlığı denetiminde olan Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış İşitme Merkezlerinde işitme uzmanı tarafından uygulanan tıbbi bir cihazdır. Bu nedenle internet ortamında satılan ses yükselticileri ile kesinlikle karıştırılmaması gerekir.

İşitme  cihazından  yüksek  oranda  fayda  görülebilmesi için öncelikle işitme kaybınızın türüne, derecesine uygun olan ve en rahat kullanabileceğiniz cihaz türünü seçmeniz ve bununla birlikte seçmiş olduğunuz cihazın işitme uzmanınız tarafından işitme kaybınıza uygun olacak şekilde çok iyi programlanması gerekmektedir.

İşitme cihazlarının programlanması, uygulanması ve takibi, hastanın cihaza adaptasyonu ve kullanımı açısından çok önem arz etmektedir. Bu nedenle işitme cihazı uygulamasının kimin tarafından yapıldığı, cihazın marka ve model seçiminden çok daha önemlidir.

İşitme Cihazı Türleri

İşitme cihazı seçiminde en önemli aşamalardan bir tanesi, cihaz türüne doğru karar verebilmektir. Çünkü cihaz türleri arasında kullanım açısından öemli farklılıklar bulunmaktadır Bu nedenle özellikle ilk kez işitme cihazı kullanacak olan bireylerin işitme cihazı seçiminde, kendisine en uygun ve en rahat kullanabileceği cihaz türene doğru karar verebilmesi için işitme uzmanı tarafından detaylı bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bunu belirlerken hastanın işitme kaybının türü önem arz etmektedir. Bununla birlikte hekim veya işitme uzmanı seçimi hastanın kendisine bıraktı ise hasta kendisi hangi tür işitme cihazını rahat kullanabileceğini bilmesi gerekir. Bu nedenle hasta veya hasta yakınlarının işitme cihazlarının türleri hakkında bilgi sahibi olması, en doğru seçimin yapılabilmesi adına önemlidir.

Kulak İçi Cihazlar

Kulak Arkası Cihazlar

IIC

IIC cihazlar, kulak içi işitme cihazları içerinde en küçük olan türdür. Boyutları yaklaşık olarak 1,5 cm civarında olur ve takıldığında kesinlikle dışarıdan görünmezler.

Genel anlamda diğer cihazlara nispeten kazançları düşük olur ve başlangıç ve orta derecede işitme kaybı için idealdir. Genelde tek mikrofonludur. Çift mikrofonlu ve orta - ileri derecede işitme kayıplılar için üretilen IIC cihazlar en pahalı cihazlar arasında yer almaktadır. Çok ileri derecede işitme kaybı olanlar için uygun değildir. 

                       

                        

RIC

miniRITE -RIE

RIC türü işitme cihazlarını diğer kulak arkası türlerden ayıran en önemli farklılığı, hoparlörünün dışarıda olması ve kanal içi cihazlar gibi hoparlörünün kulak içine girmesidir. Küçük cihazlardır ve neredeyse görünmez diyebiliriz. Kulak kalıbı gerektirmezler ve kalıp yerine hoparlöre takılan prob kullanılır. daha çok gençler tarafından tercih edilen modeldir.

Başlangıç seviyesinden çok ileri derece işitme kayıplarının  hepsine uygulanabilir. 

CIC  kulak   içi  işitme  cihazları,  IIC  tür   cihazların

bir büyük  versiyonudur. Boyutları yaklaşık olarak 1,5 - 2 cm arasında olur ve takıldığında dışarıdan görünmez. Hiç görünmeyen cihazlar arasında IIC cihazlara nazaran daha çok tercih edilen  türdür. 

IIC cihazlara göre kazanç aralığı daha yüksektir. Başlangıç ve orta ileri derecede işitme kaybı için idealdir. IIC cihazlarda olduğu gibi genelde tek mikrofonludur ve çift mikrofonlu olup ileri derecede işitme kayıplılar için üretilen modeller daha pahalıdır. Çok ileri derecede işitme kaybı olanlar için uygun değildir. 

                       

                        

CIC

BTE işitme cihazları hoparlörü cihazın içerisinde olan, uzun yıllardır işitme cihazının en çok bilinen ve kullanılan türüdür. Çalışma prensibi; sesi bir hortum vasıtasıyla kulağa iletmektir. Ucunda kalıp olan hortum, cihazın boynuz denilen çıkışına takılır. Hortumların kalınlığı 3 - 4 mm arasında değişir.

Cihazların ortalama boyutları kazanç değerleri arttıkça büyür. Başlangıçtan çok ileri dereceye kadar kullanılabilen ve tüm işitme kaybı seviyelerine uygun olan ideal bir türdür. 

BTE 

ITC

ITC cihazların boyutları yaklaşık olarak 2- 2,5 cm arasında olur ve takıldığında dışarıdan sadece uç kısmı görünür. İşitme kaybı orta derecede olan kişilerin tercih ettiği bir türdür. 

IIC ve CIC cihazlara göre kazanç aralığı çok daha geniştir ve çift mikrofonludur. Başlangıçtan ileri dereceye kadar olan  işitme kayıpları idealdir. İleri derece işitme kayıpları için üretilen modeller arasında ITC modellerinn fiyatları daha makuldür. Çok ileri derecede işitme kaybı olanlar için uygun değildir.

ITE

ITE işitme cihazları, kanal içi türler arasında en büyük olan türdür. Boyutları 2,5 - 3 cm arasında değişir ve dışarıdan görünürler. Boyutlarının büyük olması kazanç alanını  genişleterek, bu cihazları neredeyse tüm işitme kaybı türlerine uygun hale getirir. Çift mikrofonludur. 

Başlangıç seviyesinden ileri derece işitme kayıplarına kadar uygulanabilir. Çok ileri derce kayıplar için uygun değildir.

Open BTE 

OpenBTE türünün hoparlörü cihazın içerisinde olup 0,9 - 1,3 mm kalınlığında ince hortum vasıtasıyla sesi kulağa iletir. Bu türlerde hortum ucunda kalıp kullanılmaz. Kalıp yerine açık veya kapalı problar kullanılır. Cihazların boyutları  küçüktür.

Cihazların kazancına göre başlangıç, orta ve orta ileri derecedeki işitme kayıplarına uygundur. Boyutlarının küçük ve hortumların ince olmasından dolayı estetik amaçlarla tercih edilirler. Hortumlarınınkulak kirine karşı temiz tutulabilmesi için filtre kullanılması gerekebilir.

Gözlük Tipi

Gözlük sapına monte edilmiş işitme cihazlarıdır. Kulak arkası işitme cihazı kullanan kişiler aynı zamanda gözlük kullanıyorsa uygulanabilmektedir.

En büyük dezavantajı gözlük çıkarıldığında işitme cihazının da çıkarılmak zorunda kalınmasıdır. Bütün işitme kaybı seviyelerine uygundur.

 

Çok fazla tercih edilen bir model değildir ve genelde sipariş ile yapılırlar.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Cheer
Sonic Cheer 20 - 40 - 60
Sonic Cheer 20 - 40 - 60

Gençlerin Tercihi

press to zoom
1/1

Ekonomik ve Dengeli

Cheer serisi işitme cihazları kablosuz bağlantı, 13 programa varan akustik ortam özelliği ve ekonomik fiyatı ile kendini belli etmektedir. Tasarım açısından şık ve küçük olması ile Cheer serisi gençlerin en çok tercih ettiği modeller arasına girmiştir.

Sonic_Enchant_01_s
Sonic_Enchant_01_s
press to zoom
1/1
Enchant

Akıllı ve Teknolojik

Sonic markasının, teknolojik yenilikleri işitme cihazlarında uyguladığı yenilikçi bir modelidir. Geniş model seçenekleri ile orta grupta ekonomik bir modelidir. Özellikle akıllı telefonlarla bağlanabilme ve IP68 su geçirmez özelliği öne çıkmaktadır.

Journey 40 - 80
Journey 40 - 80

Super Power BTE

press to zoom
1/1
Journey

Çok Çok Güçlü

Journey serisi işitme cihazları çocukların ve özellikle ileri derece işitme kayıplı bireylerin ihtiyacını karşılayacak kazanç alanına sahip nitelikli bir cihazdır.  Bununla birlikte kablosuz bağlantı, 13 programa varan akustik ortam özelliği ile BTE türleri arasında önemli bir yere sahiptir.